Kilkenny ArtsWeek 96

Schedule

LITERARY

Saturday 17

Butler House 2 - 5pm
Paul Muldoon Workshop

Bewley's Café, Market Cross 10.15pm
Paul Muldoon Reading

Sunday 18

Bewley's Café, Market Cross,10.15pm
Jennifer Johnson

Monday 19

Bollard's, 10.15pm
Michael Davitt and The McAuleyBrothers

Tuesday 20

Cleere's, 10.15pm
GerryMoran/ MarkMcGrath

Wednesday 21

Butler House, 10.15pm
Christabel Bielenberg

Thursday 22

Cleere's, 10.15pm
Godfrey Duncan (TUUP) / BillyTeare

Children's Readings with Godfrey Duncan
11am Birchfield St. Kieran's College

2.30pm Bishop Birch Community Centre

Friday 23

Bewley's Café, Market Cross, 10.15pm
BernardO'Donoghue

Saturday 24

10am - 5pm Butler House
Bernard O'Donoghue Workshop

Watergate Theatre,10.15pm
RoddyDoyle

Book Launches

Saturday 17

Dubray Books, 6.30pm
Kerry Hardie
winner of the 1995 Sunday Tribune/ Hennessy Award for Creative Writing launches her first collection of poetry, `A Furious Place', published by Gallery Press

Friday 23

Mark Roper
Dubray's Books, 6.30pm
launches his second collection of poetry `Catching the Light'.


Visual

17-25 August

Long Gallery, Kilkenny Castle,10am-7pm daily.
Stephen Johnson
`With a New Eye' digital landscape photographs.

Workshop 19th - 20th Aug.Ormonde College.Details from Arts Week office, Rothe House, Parliament St.Kilkenny 056-63663
Lecture Thurs.22nd at 5pm Butler House.

17-25 August

Butler House, 10am - 6pm daily

Five Sculptors
Maud Cotter, James Hayes, David Kinnane, Marian O'Donnell, Derek Whitticase.

Group Lecture Mon.19th at 5pm Butler House.

17-25 August

School of Music, Ormonde Rd.,10am-6pm daily

Vincent Hoban
Photography
Vincent Hoban will demonstrate the techniques used to produce his work .Date to be announced.

17-25 August

School of Music, Ormonde Road, 2-6pm daily.

Sue Melling
Prints/Artists' Books, utilising computers.
Workshop 21st - 22nd Aug Ormonde College
Lecture Fri 23rd at 5pm Butler House

17-25 August

School of Music, Ormonde Rd, 10am-6pm daily.

Richard Warner
Painting
Masterful Watercolours
Lecture Wed 21st at 5pm Butler House

17-25 August

Market Cross Shopping Centre, 10am-6pm daily.

Words Revealed
Poetry interpreted by Artists
Dennis Brown, Frances Breen, Bettina Furnee, Gary Breeze, Stephen Raw, Phil Baines, John Cayley, Noel Connor.

From Saturday 17 August
County Hall, John's Street, 10am-5pm daily.

Sarah Mulhall
"Wish you were here"
Print/Painting
Workshop Sunday 18th 2 - 4.30 County Hall
Admission free.

17-25 August

Heltzel Gallery,

Patrick Street. 9.30am - 6pm, Mon.-Sat. Sun. 10 - 5pm

Nils Gunnar Zander
"Territories of silence"
Painting/Sculpture
Lecture on Tuesday 20th, at 5pm Butler House.
Exploring Arts and Crafts

19 - 23 August

Art workshops for 12 - 15 yrs and 15 - 20 yrs . Drawing, Painting, Pottery, Sculpture, Mixed Crafts.All materials provided. Numbers limited. Enrolement [[sterling]]32

BUTLER GALLERY

From Saturday 17

Butler Gallery 1, 10am-7pm daily.
John Gibbons
"From day to night"
Sculpture
Lecture Sunday 18th August 5pm Butler Gallery.

Butler Gallery II, 10am-7pm daily.

Rosaleen Davey
Painting


Community Arts

19-23 August

Bishop Birch Community Centre

Wall Mural

Butts - Living History Photographic Exhibition

A Whale of a time - Mosaic by Womens Group Fairytale - Mural L.A.R.C

Untitled totem pole, County Hall, John Street

An Exhibition on Women's History.

Newpark Close Community Centre

Exhibition of Arts and Crafts by under 5's group from Newpark Close

August 21

Loughboy - Kilkenny Community Action Network, Lower Patrick Street- Admission [[sterling]]1.

Creative Composition Workshop by Scribblers Anon

August 25

Community Arts Day 2.30pm to 5pm-City Centre

A wide range of street entertainment and music for all ages. Play stations for children to create their own art. Cost [[sterling]]1


Music

Saturday 17

St Canice's Cathedral 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Sinéad Blanchfield soprano

Trudi Carberry piano

J.S. Bach, R. Strauss, Mozart, Rossini, Fauré, Duparc, Poulenc, Balfe, Stanford, Gounod

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]10/[[sterling]]8

European Union Baroque Orchestra

Nicholas Mazzoleni leader/violin, Kate Clark flute

Bob van Asperen conductor

Biber, van Wassenaer, JS Bach, Telemann, CPE Bach

Sunday 18

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]8/[[sterling]]6

Boris Berezovsky piano

Ravel, Rachmaninov, Liszt

Monday 19

St John's Church of Ireland, 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Clíodhna Ryan violin

Elizabeth Bicker piano

Handel, Beethoven, Messiaen

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]8/[[sterling]]6

Vadim Repin violin

Boris Berezovsky piano

Hindemith, Brahms, Grieg, Prokofiev

Tuesday 20

St Canice's Cathedral 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Cantique

Stanford, Tavener, Britten, Bax, Pärt, Gorecki,

Ailish Farrell, Petr Eben

St. Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]8/[[sterling]]6

NOMOS

The extraordinary sound of traditional music.

Kilford Arms, John Street, 10.30pm [[sterling]]7/[[sterling]]5

Brian Dunning and Friends

Dave Fleming, Michael Nielson and Johnny Wadham in the best of jazz

Wednesday 21

St Canice's Cathedral 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

RIAM Baroque Ensemble

Handel, Elgar, Corelli

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]14/[[sterling]]12/[[sterling]]10*

Song Recital with

Ronan Tynan tenor

Damien Whiteley piano

including songs by Satie, Debussy, Bellini Handel

Thursday 22

St John's Church of Ireland 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Conor Linehan piano

Mozart, Ravel, Scriabin

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]14/[[sterling]]12/[[sterling]]10*

RTE Concert Orchestra

David Agnew oboe, Christopher Bell conductor

Rossini, Faure, Mozart, Haydn

Friday 23

St John's Church of Ireland 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Dermot Dunne accordion

Scarlatti, J.S. Bach/Busoni, J. Wilson, Repnikov, Semyonov

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]8/[[sterling]]6

Baroque Trio

"Let the Bright Seraphim"

Crispian Steele-Perkins Natural Trumpet, Jeni Bern Soprano and Leslie Pearson harpsichord

Purcell, Handel, Sir Arthur Sullivan

Saturday 24

St John's Church of Ireland 1.10pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

Adele O'Dwyer cello

Danusia Oslizlok piano

J.S. Bach, F. Schumann, F. Mendelssohn, P. Bazelaire, Bartok

St Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]8/[[sterling]]6

Beethoven String Trio of London

with John York piano.

Pavlo Beznosiuk violin, Jeremy Williams viola, Richard Tunnicliffe 'cello

Mozart, Dohnanyi, Gideon Klein, Brahms

Sunday 25

St. Canice's Cathedral 8pm [[sterling]]14/[[sterling]]12/[[sterling]]10*

Irish Youth Choir/RTECO

Helen Hassett soprano, Bridget Knowles contralto,

Alan Leech tenor, Gordon Garde bass,

Brian McNamara piano, Geoffrey Spratt conductor Beethoven Piano Concerto No 5, Haydn Masses

Children's Music Workshop

St Canice's Co-ed Primary School, Granges Rd 19th - 23rd The Workshop is designed to cater for the primary school-aged child and will focus on a creative musical experience for all. No musical training is necessary. Fee: [[sterling]]45


Theatre

Friday 16 -Sunday 18

Watergate Theatre 8pm [[sterling]]10/[[sterling]]8

production presented by Watergate Theatre & Kilkenny Arts Week

The Gate Theatre direct from New York

Waiting For Godot

by Samuel Beckett

starring Barry McGovern, Alan Stanford, Johnny Murphy, Stephen Brennan and Diarmuid Lawlor

"...undoubted highlight...teriffic Gate production...Godot in its true, magnificent colours" - The Guardian

Directed by Walter Asmus

Wednesday 21 - Saturday 24

Cleere's Theatre 8pm [[sterling]]7/[[sterling]]5

A Project Arts Centre production presented by Kilkenny Arts Week

Seachange by John Banville

The Kiss by Michael Harding

A double bill of two short plays by two of Ireland's leading contemporary writers performed by the celebrated actor Tom Hickey. Designed by Paul Keogan

"...fascinating...acting talents of rare qulality....absorbing..." - Irish Times


Film

For Children

Monday 19

Regent Cinema 11.30am and 3pm: [[sterling]]1

The Swan Princess (90 minutes)

featuring the voices of John Cleese and Jack Palance.

Tuesday 20

Regent Cinema 11.30am and 3pm [[sterling]]1

Joe My Friend

Directed by Chris Bould and featuring John Cleere

Monday 19

Kilkenny Castle 8pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

1995 Winners of the 22nd Annual Student Academy Awards (70 minutes)

Picasso Would Have Made A Glorious Waiter by Jonathan Schell

Card Trick by Robert Herrick Russ

Their Own Vietnam by Nancy D. Kates

La Ciudad (The City) by David Riker

Tuesday 20

Kilkenny Castle 8pm [[sterling]]3/[[sterling]]2

1995 Student Films from DunLaoghaire College of Art and Design


Kilkenny Arts Week
Stephen Johnson in Ireland
Stephen Johnson Home Page